VIP Servis Hizmeti

Önümüzdeki yıllarda yolcu sayısının artacağı tahminiyle havalimanlarındaki müşteri deneyimini iyileştirmek için yeni premium hizmetler başlatılıyor, ancak bunlar yüksek bir maliyetle geliyor. Lüks süitlerden, konsiyerj şirketlerine, havaalanları hizmetlerini zenginleştirmek için neler sunuyor?

Havaalanında zaman geçirmek, uzun kuyruklar, yoğun güvenlik kontrolleri ve gecikmeler sonucunda artan stres ve endişe düzeyleri ile giderek daha fazla ilişkilendirilmektedir. Geçen yıl araştırma danışmanlığı Mind Lab’den bir nöropsikolog olan David Lewis tarafından yapılan bir araştırma, Formula 1’de havalimanı kullanma stresini bile karşılaştırdı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) 2036’da küresel hava yolcularının 7,8 milyara ulaşmasını beklediği ve birçok önde gelen havaalanlarında artan kapasite sorunlarının ortaya çıkmasıyla stres seviyelerinin yükselmesi öngörülüyor.

Havaalanları ve diğer sektör paydaşları bu konuyla başa çıkmak için farklı seçenekleri değerlendirdiklerinden, en popüler çözümlerden biri VIP hizmetleri sunmaktır.
Örneğin Kasım 2018’de Stockholm Arlanda Havalimanı, yolcuların telaşlı kuyruklar ve uzun bekleme saatleri olmadan rahatlamasına ve seyahatlerinin tadını çıkarmasına yardımcı olmak için tamamen tasarlanmış yeni VIP hizmet tesislerini açtı.

Benzer süitler, ünlüler ve üyeler için kendi özel terminali olarak hizmet veren tüm bir bileşik sunan Los Angeles gibi dünyanın bazı büyük havaalanlarında mevcuttur.
Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, bu seçenekler başarıyı artırdı ve diğer havaalanlarını kendi özel süitlerini açmaya ve havaalanı deneyiminin ötesine geçen ve seyahatlerinin tamamı boyunca yolculara yardımcı olan bir dizi bağlı hizmet yaratmaya yönlendirdi.

Kategoriler: Turizm

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir